SGK tek tek tespit ediyor! Bunu yapanların maaşlarında kesintiye gidilecek, faiziyle ödenecek

4 Kasım 2022 23:36 Güncelleme : 4 Kasım 2022 23:36

Sosyal Güvenlik Kurumu bazı vatandaşları uyardı. Sahtekarlık yapanlar bir bir açığa çıkıyor. Bu hususta sahtekarlık yapanların başı fena halde yanacak. Önce maaşları kesilecek sonrasında ise ödenen paralar faiziyle geri alınacak. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dikkat edilmesi gereken hususlar açıklandı. İşte tüm detaylar...

SGK tek tek tespit ediyor! Bunu yapanların maaşlarında kesintiye gidilecek, faiziyle ödenecek

SGK'tan emeklilere uyarı geldi!

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) önemli bir karar daha duyuruldu. Emeklilik hakkında yapılan hile ile ilgili karara vardı. Yeni dönem başında emeklilik bekleyenlerde hileye başvuran vatandaşlar tek tek tespit edilmeye başlandı. Günümüze kadar ödenene tüm paraları faiziyle birlikte tekrardan almayı planlıyor. Aynı zamanda hileye başvuran emeklilerin maaşları kesintiye uğrayacak. SGK tarafından yapılan açıklamalar sonucunda dolandırıcıların peşini bırakmayacağını iddia etti. Emeklilik olayında hile yapan vatandaşların başı fena halde dertte. Emeklilikle testip edilecek olan sahtekarlıkların yaptırımları ağır olacak. Sosyal Güvenlik Hizmetlerince kişilerin maaşı kesilirken günümüze kadar verilen paraların ise faiziyle geri istenecek.

Bu sahtekarlık hakkında yapılan çalışmalar malulen emekli olan vatandaşları kapsıyor. Emekliliğin şartlarını normal bir şekilde sağlayan veya sosyal güvenlik primi ödeyerek sağlayan vatandaşlar bu kapsamın dışında tutuluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre meslek hastalığı bulunanlar, iş kazası geçirenler veya çalışmaya başladıktan sonra ağır bir hastalık nedeniyle malulen emekli olan vatandaşlar için yeni çalışmalar başlatıldı. Bu kişilerin denetimi sırasında ortaya çıkan herhangi bir sahtekarlık sonucunda ödenen maaşlar faiziyle geri alınırken maaşları ise kesintiye uğrayacak. 

SGK'tan emeklilere uyarı geldi!

Çeyiz yardımı alanların dikkatine!

Emekli vatandaşlar için düşünülen denetim aynı şekilde çeyiz yardımı alanları da kapsayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan çeyiz yardımı alan vatandaşlar evlilik yaparak bu hakkı kazanıyordu. Fakat daha sonrasında boşanan çiftler için inceleme başlatılacak. Sahtekarlık tespit edilmesi durumunda ise çeyiz yardımının geri iadesinin alınacağı ifade edildi. Çeyiz yardımı kapsamında yetim kız çocuklarına 2 aylık maaşları peşin olarak veriliyor. Ancak yetim kalan kız çocukları evlenme durumunda da ödemeleri alabiliyor. Sosyal Güvenli Kurumu çeyiz yardımı için de harekete geçti.

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış