Selçuk Geçer ve İslam Memiş Açıklıyor! Dolar Bu Hamleden Sonra 30 TL Olacak! Güncel Dolar Kuru Fiyatı

6 Haziran 2022 21:15 Güncelleme : 6 Haziran 2022 21:15

Rusya ve Ukrayna savaşı bir yandan, Çin ve çeşitli ülkeler bir yandan, Amerika ile terörizm bir yandan birbirlerine saldırıyor. Doğalgaz krizi, enerji krizi, gıda krizi ve altın krizi derken hayat pahalılığının ülkemize gelmesi geç sürmedi. Ama bu kadarını da beklemiyorduk. Dolar kuru fiyatları şu an aşırı yükselmiş olsa da henüz her şey yeni başlıyor. Beklenen tepkileri daha almadık. İşte Selçuk Geçer ve İslam Memiş’ten dolar hakkında korkutan açıklamalar…

Selçuk Geçer ve İslam Memiş Açıklıyor! Dolar Bu Hamleden Sonra 30 TL Olacak! Güncel Dolar Kuru Fiyatı

Dolar, hayatımızı çok ciddi etkilemeye devam edecek. Özellikle teknoloji alımlarında, gıda ve enerji alımlarında kullandığımız mutlak para birimi olan dolar, eğer bugünkü bulunduğu konumundan 20 TL daha üzerine koyacak olursa zaten devalüasyon başlamış olacak. Bu da ekonomik krizin yani 2001 krizinin on katı kriz demek oluyor. Bugünkü gençlerimiz anlamayacak olsa da ülkemiz 2001’de resmen karanlığa boğulmuştu. O günleri unutmak neredeyse imkansızdı, enflasyon bir gecede yüzde 700 artıp düşebiliyordu. Şimdi daha iyi bir senaryo ile karşı karşıya değiliz. Dolar bir gecede 5 lira artabiliyor, 2 lira düşebiliyor. Bu kadar oynaklık ancak devalüasyon içerisinde olur. 

Selçuk Geçer: Devalüasyon Gelecek, Dolar 30 TL Olacak!

Evet, demek istemiyor olsak dahi karşımızda çok acı bir tablo var. Bu acı tabloyu iyileştirmenin reçetesi dahi çok acı. Önümüzdeki iki ay içerisinde doların 20 TL’yi aşacağını ve 30 TL civarlarında işlem göreceğini belirten Selçuk Geçer’e göre devalüasyon çok ağır geliyor. Sadece Selçuk Geçer’de değil. Tüm ekonomistler, ekonomi yazarları ve ekonomi düşünürleri bu konuda hemfikir.

Selçuk Geçer: Devalüasyon Gelecek, Dolar 30 TL Olacak!

İslam Memiş: Doların 20 TL’yi Geçmemesi İçin Hiçbir Neden Yok!

İslam Memiş’in belirttiği gibi doların 20 TL’yi geçmemesi için hiçbir neden yok. Özellikle devalüasyon dönemine gireceksek doların 100 TL olması dahi kaçınılmaz. Ancak burada ufak bir ayrıntı var. Kimse zannetmesin ki dolar alır paramı korurum. Bir gofrete 200 TL ödediğiniz zaman dolardan kazanılan paranın pek bir anlamı olmaz. Bu sebeple kişisel değil ülkesel olarak önlemler alınmalı. Dış ticaretin önü açılmalı, turistlere daha uygun teklifler sunulmalı. Sanayi içerisindeki geliştirilen bir adet iğneye dahi destek verilmeli. Yoksa devalüasyon bu kez 2001’dekinden çok daha sert gelecektir. 

Güncel Dolar Kuru 26 Mart 2022

Dolar bugün 14 lira 89 kuruş. Şu anda yüzde 0,43 değer kaybı ile aşağı yönlü bir hareket görünüyor. Euro’da da durum aynı. Euro yüzde 0,07 değer kaybı ile aşağı yönlü dalgalanmalar devam edecek gibi görünüyor.

Burada gördüğünü hiçbir yazı, görsel ve yorum yatırım tavsiyesi değildir. 

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış