Dolar 20 TL’yi Aşacak, Hayatımız Mahvolacak! İşte Ünlü Ekonomistlerden Dolar Açıklamaları…

4 Haziran 2022 09:15 Güncelleme : 4 Haziran 2022 09:15

2022 Mart ayı itibari ile teknolojik ürünlere erişim daha kısıtlı hale gelmeye başladı. Biz her ne kadar dolar durgun seyrediyor, buralarda kalacak gibi görsek dahi işin aslı öyle değil. Eğer dikkatli bakacak olursanız dolar birkaç ay olduğu yerde duruyor daha sonra bulunduğu yere en az üç ya da dört lira katarak yükseliyor.

Dolar 20 TL’yi Aşacak, Hayatımız Mahvolacak! İşte Ünlü Ekonomistlerden Dolar Açıklamaları…

Yükseldiği yerde yine duraksıyor bir süre bir lira aşağı bir lira yukarı yaptıktan sonra tekrar yükselişe geçiyor. Tıpkı Bitcoin gibi. Evet, tıpkı bitcoin diyoruz çünkü dolar üzerinde kurulan mukavemet sayesinde binlerce kişi dolar milyoneri oldu Türkiye’de. Bu nasıl oldu? Doların yükseleceğini bildikleri için. Selçuk Geçer, Tunç Şatıroğlu, Prof. Dr. Özgür Demirtaş ve hatta İslam Memiş dahi doların 20 TL olacağının farkında. Bugün her ne kadar bazı ünlü ekonomi yazarları birkaç lira düşebilir dese de bunu Merkez Bankası’nın alacağı faiz yükseltme kararına bağlıyorlar. Ya yükseltmezlerse?

Dolar 20 TL’yi Aşacak!

Dolar 20 TL’yi aşacak diyen Selçuk Geçer, yanılmıyor olabilir. Çünkü doların 20 TL’yi aşması gerekiyordu şimdiye kadar çoktan. Ama Merkez Bankası swap ile elde edilen nakit doları sattı, sattı, sattı ama bitirememişti. Son demlerini de bu haftalarda kullanıyor. Şimdi TV reklamlarında ‘Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan’ dolar ve euro cinsinden para birimlerini Türk bankalarına yatırmalarını istiyorlar. Neden? Cevap çok belli çünkü para bitti. Paradan ziyade ağaç daha çok ama dolar bitti.  

Dolar 20 TL’yi Aşacak!

Dolar Bitince Ne Olur? Bundan Sonra Ne Olacak?

Dolar tamamen bittiği gün (Swap, vadeli hesaplar ve MB dahil) doların 200 lira, 300 lira olması kaçınılmaz. Bu doları olana da köküne kadar zarar doları olmayana da köküne kadar zarar. Teknolojik ürünlere ulaşamayacağız, ilaçlara, silahlara, araçlara, telefonlara, dışarıdan satın aldığımız hiçbir şeye ulaşamayacağız. Dolara paramız yetmeyecek daha fazla para basacağız ve haliyle Türkiye’nin ekonomisi yok olup gidecek.

İyi Senaryo

Daha düzgün ve daha kaliteli bir ekonomik program yapılacak, doların ve faizlerin baskılanması değil öncelikle durum kabullenilecek. Daha sonra üreticilerimize teşvikler verilecek. Ama şu an olduğu gibi değil tam manası ile teşvik verilecek. Üreticiler tarımdan makinaya, teknolojiden sağlığa kadar her şeyi üretmeye başlayacak ve bu ürünler dış pazarda satılacak. Ancak böyle iyileşir kanayan yara. Faizle, dolarla ya da euroyla inatlaşmak 85 milyon insanın kaderini bozar.

Burada gördüğünüz hiçbir yazı, metin, görsel ya da başlık bir yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır. Ülkemizin kaderini anlatan bir yazı dizisidir. Finansal yatırım için finansal desteğe ihtiyacınız olabilir.  

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış