Devlet 0.89 Faizle Konut Kredisi Verecek Evi Olmayan Ev Sahibi Olacak! Başvurular Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'a Yapılacak

13 Mayıs 2022 13:29 Güncelleme : 13 Mayıs 2022 13:29

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni bir müjde adı altında konut kredisi duyurusu yaptı. Yapılan bu duyuruda yüzde 0,89 ve yüzde 0,99 akdi faiz oranları ile konut kredisi verileceği ifade edildi. Böylesine devasa kredi faiz oranlarında verilecek olan konut kredisinin en temel amacı birinci el yani müteahhitten satın alınacak olan dairelerin yeni sahipleri ile buluşturulması idi. Milyonlarca vatandaşımıza yapılan bu duyurunun ayrıntıları haberimizin detayında.

Devlet 0.89 Faizle Konut Kredisi Verecek Evi Olmayan Ev Sahibi Olacak! Başvurular Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'a Yapılacak

Türkiye’nin en büyük problemlerinden bir tanesi olan konut satın alımı ile ilgili yapılan bu duyurunun en önemli ayrıntılarından bir tanesi de insanların daha rahat bir şekilde konut satın alabilmesiydi. Güya, konut kredisi faiz oranları düşürülünce, insanlara uygun faiz oranları ile konut kredisi verilince her şey düzelecekti. Ancak tam tersi oldu, uygun faizli konut kredisi verilecek ancak anlamsız yükseltilen konut fiyatları ile ilgili hiçbir çalışma olmadı. Devletin, öncelikli olarak bu alana el atması ve fiyatların sabit tutulması adına önemli çalışmalar yapması gerekiyordu. Ancak kontrolsüz verilen güç, tam ters tepti. Şimdi bir milyon lira istenen daireler iki milyon, 500 bin istenen daireler 750 bin lira oldu. Bu durumda ne oldu? Hemen haberimizin detayına bakalım. 

Konut Kredisinin Ayrıntıları Neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığına göre yüzde 0,89 ve yüzde 0,99 faiz oranlarından iki adet tüketici konut kredisi verilecek. Bir de 0,89 faiz oranı ile demir, çimento ve çelik sektöründe olanlar ile beraber müteahhitler ve benzeri sektörlere düşük faizli kredi verilecek. Yani hem apartman yapana hem daire alana her iki tarafa da kredi müjdesi var. Ancak bu kredi müjdesi verilir verilmez ne gibi sonuçlarla karşılaşacağımızı tam olarak kestiremedik. 

Konut Kredisinin Ayrıntıları Neler?

Ev Fiyatları Yüzde 50’den Fazla Arttı

Verilen müjdeden sonra ev fiyatları yüzde 50’den fazla artırıldı, insanların konut satın almak için bir umudu varken artık o da kalmadı. Çünkü kimse bir milyon kredi çekip 15 bin lira kredi taksiti ödeyemeyecek ve sonuçta olan yine vatandaşa olacak. Gariban vatandaşın ev umudu yüzde 0,02’den yüzde 0,00’a kadar gerilemiş oldu. 

Etiketler

Gündem  
Reklamı Kapat