Asgari ücrette yeni yıl zam oranı açıklaması! Enflasyon rakamlarından sonra beklenen zam belli oldu

3 Kasım 2022 18:36 Güncelleme : 3 Kasım 2022 18:36

Ülke gündeminde yer alan asgari ücret 2022 yılının sonuna yaklaşmasıyla birlikte gündemden düşmez oldu. 2022 yılının aralık ayında açıklanması beklenilen asgari ücret sosyal medyada da gündem olmayı başarıyor. Milyonlarca çalışan tarafından merakla beklenen asgari ücret miktarına dair uzman isimlerden açıklamalar geliyor. Peki asgari ücret zammı hakkında gelen tahminler ne yönde? İşte tüm detaylar...

Asgari ücrette yeni yıl zam oranı açıklaması! Enflasyon rakamlarından sonra beklenen zam belli oldu

Asgari ücret ne kadar olacak?

Ülke gündeminde önemli bir yere sahip olan asgari ücrete dair açıklamalar her geçen süre içinde yapılmaya devam ediyor. Çalışanlar tarafından yakın takibe alınan asgari ücret miktarına dair henüz bakanlık tarafından net bir şey söylenmese de bazı uzmanlar açıklamalar yapmaya devam ediyor. Asgari ücrete dair tahminlerde bulunan uzmanlar çalışanlar tarafından yakın takibe alındı.

2023 yılında belirlenecek olan asgari ücret çalışanlar tarafından merak konusu oldu. 2022 yılının son aylarına girilmesiyle birlikte yeni asgari ücret için az bir zaman kaldı. 2022 senesinde enflasyona bağlı olarak asgari ücrete 2 adet zam yapılmıştı. İlk zam 2022 yılının ocak ayında yapılırken diğer zam ise temmuz ayında yapıldı. 2023 asgari ücret zammı ise temmuz ayı itibariyle açıklanan enflasyon yüzdelerine göre belirleneceği söyleniyor. 

Asgari ücret ne kadar olacak?

Yeni asgari ücrete dair açıklamalar!

Kısa bir süre önce açıklama yapan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram asgari ücret tahmininde bulundu. Vergi Uzmanı Muhammet Bayram yaptığı açıklamada, "Bu memurlar için geçerli bir hesaplama asgari ücretle alakalı da artış yapılması enflasyona baz alınarak yapılmıyor buna komisyon karar veriyor. Ancak özel bir süreçten geçtiğimiz için burada en az enflasyon kadar arış yapılacağını öngörüyoruz. Burada tabi bir önceki dönem enflasyon yüzde 42 iken yüzde 30 artış yapıldı. Asgari ücretlinin yüzde 12'lik almadığı enflasyon tutarı var." sözlerine yer verdi

Daha sonrasında açıklamalarına devam eden Vergi Uzmanı Muhammet Bayram asgari ücret hakkında tahminde bulundu. Vergi Uzmanı Muhammet Bayram'ın asgari ücret tahmini ise, "Bununla beraber de en az yüzde 25 ikinci altı ayın enflasyonun göz önünde bulundurursak bu tutar yüzde 40'lara geliyor. O sebeple 5 bin 500 TL üzerinden yüzde 40'lık artış yapılırsa en az 7 bin 700 seviyesine gelecektir. Ancak açlık sınırı ve enflasyonist ortamın getirmiş olduğu aksaklıkların giderilmesi adına asgari ücretin en az 8 bin TL olacağını öngörüyorum. Ama çeşitli yorumcuların ve ekonomistlerin bahsetmiş olduğu 9 bin 500, 10 bin tutarındaki asgari ücretler gerçeği yansıtmıyor." rakamlarını buldu. Asgari ücret konusu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Gündem   Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış